EWS30-05-MB2-10N
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Part Number:
EWS30-05-MB2-10N
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 30W
Manufacturer :
Astrodyne TDI
Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE, FCC, TUV
Cord Length :
32" (812.8mm)
Current - Output (Max) :
6A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
30 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
3.70" L x 1.84" W x 1.63" H (94.0mm x 46.7mm x 41.4mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
5V