EDP125-180-MB1-110
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Part Number:
EDP125-180-MB1-110
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 125W
In Stock:
15
Manufacturer :
Astrodyne TDI
Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cTUVus, FCC, TUV
Cord Length :
48" (1.22m)
Current - Output (Max) :
6.9A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
125 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
6.00" L x 2.48" W x 1.50" H (152.4mm x 63.0mm x 38.0mm)
Standard Number :
60601-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Input :
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
18V