EDP65-12-MB1-100
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Part Number:
EDP65-12-MB1-100
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W
In Stock:
47
Manufacturer :
Astrodyne TDI
Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus, FCC, UL
Cord Length :
32" (812.8mm)
Current - Output (Max) :
5.4A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
65 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Size / Dimension :
5.34" L x 2.59" W x 1.46" H (135.6mm x 65.8mm x 37.1mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
12V