EGXE250ELL101MH12D
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
EGXE250ELL101MH12D
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Applications :
Automotive
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Impedance :
320 mOhms
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
340 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
136 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V