EKZN800ELL121MJ16S
Part Number:
EKZN800ELL121MJ16S
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 80V RADIAL
Capacitance :
120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Impedance :
90 mOhms
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.04 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
416 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
80 V