EKMQ160ELL102MJC5S
Part Number:
EKMQ160ELL102MJC5S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
750 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
500 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V