EGXL250ELL331MJ16S
Part Number:
EGXL250ELL331MJ16S
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Impedance :
120 mOhms
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.05 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
525 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V