ELXY500ELL181MJ20S
Part Number:
ELXY500ELL181MJ20S
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Capacitance :
180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.846" (21.50mm)
Impedance :
88 mOhms
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
945 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
378 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V