ELXV250ELL471MJ20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
ELXV250ELL471MJ20S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Applications :
Automotive
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.846" (21.50mm)
Impedance :
62 mOhms
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
1.06 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
689 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V