OWA-90U-24-P1M
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
OWA-90U-24-P1M
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cULus, FCC, UL
Cord Length :
11.8" (300.00mm)
Current - Output (Max) :
3.75A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Cord
No Load Power Consumption :
150mW (Max)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
90 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
6.73" L x 2.48" W x 1.48" H (171.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
24V