EKZN500ELL181MH20D
Part Number:
EKZN500ELL181MH20D
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Capacitance :
180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.846" (21.50mm)
Impedance :
49 mOhms
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.96 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
784 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V