ELXY100ELL391MJC5S
Part Number:
ELXY100ELL391MJC5S
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL
Capacitance :
390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Impedance :
120 mOhms
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
625 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
312.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V