EKXE161ELL330MJ16S
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
EKXE161ELL330MJ16S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL TH
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
325 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
130 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
160 V