EMVY630ARA680MKE0S
Part Number:
EMVY630ARA680MKE0S
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD
Applications :
General Purpose
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.531" (13.50mm)
Impedance :
190 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
500 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
200 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V