EKYC500ELL181MJC5S
Part Number:
EKYC500ELL181MJC5S
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Applications :
Automotive
Capacitance :
180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
1.12 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
448 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V