EKZN800ELL470MHB5D
Part Number:
EKZN800ELL470MHB5D
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Impedance :
200 mOhms
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
620 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
248 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
80 V