ESMG160ELL331MHB5D
Part Number:
ESMG160ELL331MHB5D
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
555 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
370 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V