ELXZ160ELL331MH12D
Part Number:
ELXZ160ELL331MH12D
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.531" (13.50mm)
Impedance :
120 mOhms
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
555 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
277.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V