EKXE401ELL3R3MHB5D
Part Number:
EKXE401ELL3R3MHB5D
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RAD TH
Capacitance :
3.3 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.531" (13.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
125 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
50 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V