ELXY500ELL390MFB5D
Part Number:
ELXY500ELL390MFB5D
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 50V RADIAL
Capacitance :
39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Impedance :
540 mOhms
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
219 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
87.6 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V