EKMG100ELL221MF11D
Part Number:
EKMG100ELL221MF11D
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
255 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
170 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V