EKZM6R3ELL471MF11D
Part Number:
EKZM6R3ELL471MF11D
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Impedance :
94 mOhms
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
540 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
270 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3 V