EKZE630ELL330MF11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
EKZE630ELL330MF11D
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL T/H
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Impedance :
350 mOhms
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
265 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
106 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V