EKZE160ELL121MF11D
Part Number:
EKZE160ELL121MF11D
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL TH
Capacitance :
120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Impedance :
130 mOhms
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
405 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
162 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V