EMVH250ARA221MJA0G
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
EMVH250ARA221MJA0G
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Applications :
Automotive
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
296 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
275.28 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V