EKZN500ELL270ME11D
Part Number:
EKZN500ELL270ME11D
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL
Capacitance :
27 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Impedance :
400 mOhms
Lead Spacing :
0.079" (2.00mm)
Lifetime @ Temp. :
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
450 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
180 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V