EMVH800ARA470MJA0G
Part Number:
EMVH800ARA470MJA0G
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 80V SMD
Applications :
Automotive
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
550mOhm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.406" (10.30mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
115 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
106.95 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
80 V