EMZJ160ARA101MF61G
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
EMZJ160ARA101MF61G
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Applications :
Automotive
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
260mOhm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.272" (6.90mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
300 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
120 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V