BB-SD-50A-24
Manufacturer:
Advantech
Part Number:
BB-SD-50A-24
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 50W
Manufacturer :
Advantech
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
2.1A
Efficiency :
74%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
6.26" L x 3.82" W x 1.50" H (159.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9.2V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
24V