BB-SD-200B-48
Manufacturer:
Advantech
Part Number:
BB-SD-200B-48
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 202W
Manufacturer :
Advantech
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
4.2A
Efficiency :
86%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
202W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
19V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
48V