BB-SD-15B-12
Manufacturer:
Advantech
Part Number:
BB-SD-15B-12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer :
Advantech
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
1.25A
Efficiency :
76%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
15W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
3.07" L x 2.01" W x 1.10" H (78.0mm x 51.0mm x 28.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2 kV
Voltage - Output 1 :
12V