200VXH680MEFCSN22X40
Manufacturer:
Rubycon
Part Number:
200VXH680MEFCSN22X40
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3.33 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.22 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.866" Dia (22.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
200 V