450LXW120MEFR18X30
Manufacturer:
Rubycon
Part Number:
450LXW120MEFR18X30
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.6 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
800 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V