250MXG470MEFCSN25X30
Manufacturer:
Rubycon
Part Number:
250MXG470MEFCSN25X30
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.565 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.71 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.984" Dia (25.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
250 V