50MXG4700MEFCSN35X25
Manufacturer:
Rubycon
Part Number:
50MXG4700MEFCSN35X25
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
In Stock:
246
Manufacturer :
Rubycon
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4700 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V