EKY-500ELL222MMP1S
Part Number:
EKY-500ELL222MMP1S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.457" (37.00mm)
Impedance :
17 mOhms
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.68 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.76 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V