400BXW68MEFR12.5X35
Part Number:
400BXW68MEFR12.5X35
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.457" (37.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.425 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
570 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V