CP2500DC54-PEZ
Manufacturer:
ABB Power Conversion
Part Number:
CP2500DC54-PEZ
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER 54V 2500W
Manufacturer :
ABB Power Conversion
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, CSA, UL, VDE
Current - Output (Max) :
46.3A
Efficiency :
92%
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-5°C ~ 45°C
Power (Watts) :
2500W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
13.85" L x 4.00" W x 1.63" H (351.2mm x 101.6mm x 41.4mm)
Standard Number :
Type :
Front End
Voltage - Input (Max) :
-72V
Voltage - Input (Min) :
-40V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
54V