EKXJ161ELL221MK35S
Part Number:
EKXJ161ELL221MK35S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Applications :
Automotive
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.437" (36.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
2.34 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.04 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
160 V