EKZH160ELL222MK20S
Part Number:
EKZH160ELL222MK20S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.846" (21.50mm)
Impedance :
17 mOhms
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.48 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.86 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V