MPR0712DCR12Z02A
Manufacturer:
ABB Power Conversion
Part Number:
MPR0712DCR12Z02A
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 700W
In Stock:
2
Manufacturer :
ABB Power Conversion
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
58.3A
Efficiency :
94%
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-5°C ~ 50°C (With Derating)
Power (Watts) :
700W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
9.00" L x 2.15" W x 1.58" H (228.6mm x 54.5mm x 40.0mm)
Standard Number :
Type :
Front End
Voltage - Input (Max) :
-72V
Voltage - Input (Min) :
-44V
Voltage - Isolation :
1 kV
Voltage - Output 1 :
12V