EKYC350ELL561MJ16S
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
EKYC350ELL561MJ16S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Applications :
Automotive
Capacitance :
560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
1.57 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
785 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V