NES240-48
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
NES240-48
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
AC Voltage - Input :
85 ~ 265 VAC
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
5A
DC Voltage - Input (Max) :
DC Voltage - Input (Min) :
Efficiency :
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Input Type :
AC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
Power (Watts) :
240W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.48" L x 3.82" W x 1.97" H (113.9mm x 97.0mm x 50.0mm)
Standard Number :
60950-1; UL 508
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
48V