DRL100-24-1/C2
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
DRL100-24-1/C2
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 101W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
AC Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
4.2A
DC Voltage - Input (Max) :
373V
DC Voltage - Input (Min) :
120V
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Power (Watts) :
101W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.19" L x 2.83" W x 3.70" H (55.6mm x 72.0mm x 94.0mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1; UL 508
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V