SPDM482401
Manufacturer:
Carlo Gavazzi
Part Number:
SPDM482401
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Category :
AC Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus, cURus
Current - Output (Max) :
5A
DC Voltage - Input (Max) :
370V
DC Voltage - Input (Min) :
127V
Efficiency :
88%
Features :
Adjustable Output, IP20, Universal Input
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
240W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
5.00" L x 2.75" W x 4.89" H (127.2mm x 69.9mm x 124.4mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
48V