SPD121201P
Manufacturer:
Carlo Gavazzi
Part Number:
SPD121201P
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 120W
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Category :
AC Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Applications :
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CCC, CE, cULus, TUV
Current - Output (Max) :
10A
DC Voltage - Input (Max) :
315V
DC Voltage - Input (Min) :
210V
Efficiency :
87%
Features :
Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-35°C ~ 71°C (With Derating)
Power (Watts) :
120W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
4.41" L x 2.53" W x 4.88" H (112.0mm x 64.3mm x 124.0mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V