96PSD-A100W24-MM
Manufacturer:
Advantech
Part Number:
96PSD-A100W24-MM
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 96W
Manufacturer :
Advantech
Category :
AC Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CCC, cURus, TUV
Current - Output (Max) :
4A
DC Voltage - Input (Max) :
370V
DC Voltage - Input (Min) :
120V
Efficiency :
86%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
96W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
3.94" L x 2.17" W x 3.54" H (100.0mm x 55.0mm x 90.0mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V