SPD481201
Manufacturer:
Carlo Gavazzi
Part Number:
SPD481201
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 120W
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Category :
AC Voltage - Input :
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Applications :
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CCC, CE, cULus, TUV
Current - Output (Max) :
DC Voltage - Input (Max) :
375V
DC Voltage - Input (Min) :
210V
Efficiency :
Features :
Adjustable Output, IP20
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-35°C ~ 71°C (With Derating)
Power (Watts) :
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
4.41" L x 2.54" W x 4.88" H (111.9mm x 64.4mm x 124.0mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
48V