PSD-A40W24
Manufacturer:
Advantech
Part Number:
PSD-A40W24
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 40W
Manufacturer :
Advantech
Category :
AC Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CCC, CE, TUV, UL
Current - Output (Max) :
1.67A
DC Voltage - Input (Max) :
DC Voltage - Input (Min) :
Efficiency :
89%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Input Type :
AC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension :
3.55" L x 1.26" W x 3.94" H (90.2mm x 32.0mm x 100.0mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
1.5 V
Voltage - Output 1 :
24V