DHP480-24-1
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
DHP480-24-1
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
AC Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Applications :
Hazardous Locations, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
20A
DC Voltage - Input (Max) :
DC Voltage - Input (Min) :
Efficiency :
91%
Features :
PFC, Universal Input
Input Type :
AC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
480W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
5.51" L x 5.34" W x 4.92" H (140.0mm x 135.0mm x 125.0mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V